Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Carine". Rad ima 35 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



VISOKA ŠKOLA ZA PRIMJENJENE I PRAVNE NAUKE ’’PROMETEJ’’

BANJA LUKA

Seminarski rad na temu

C A R I N E

Banja Luka, Februar 2008. godina

SADRŽAJ

U V O D

Pojam i uloga carine

Carina je osnovna uvozna dadžbina koja se naplaćuje na robu koja se uvozi u jedno carinsko područje,izvozi iz tog područja ili provozi preko jednog carinskog područja.

Carina je nastala kao vrsta dažbina koju su naplaćivali vladari, feudalci, crkva ili gradovi, na robu u unutrašnjem prometu. Značenje riječi carina potiče od riječi „cara“tj.dažbina koja pripada vladaru.

Carina spada u grupu posrednih poreza, ona se danas smatra spoljno trgovinskim instrumentom, u razvijenim zemljama osnovni instrument zaštite domaće proizvodnje. Carina je istovremeno prihod države i zato se naziva fiskalnim instrumentom.

Od sada je uloga carine bila različita. U feudalnom sistemu je bila, pre svega, fiskalni instrument tj.instrument za ubiranje prihoda od strane vladara. Kao instrument zaštite domaće proizvodnje carian pripada novom dobu. Ona je kao takva uvedena u vrijeme obrazovanja nacionalnih država pod uticajem merkantilističke doktrine (sedamnaesti i osamnaesti vjek). Oda tada pa sve do prelaska na liberalan sistem u međunarodnoj trgovini, sredinom prošlog vjeka carina je primjenjivana uporedo sa drugim instrumentima zaštite (zabrane, kontigenti i drugo).

Kada je preovladao liberalni sistem carine su postale jedino sredstvo zaštite, tj.jedini instument spoljno trgovinske politike u regulisanju uvoza.

To je „zlatno doba“carinskog sistema, jer se spoljno trgovinska politika identifikuje sa carinskom politikom.

Početkom prvog svjetskog rata privredni a posebno valutarni poremećaji u svjetu, potisnuli su carinu u drugi plan jer je kao zaštitno sredstvo u tim uslovima bila nedovoljna, paje čitav sistem restriktivnih mjera (devizna kontrola, klirinzi, uvozne dozvole, kontigenti i dr) stupio u dejstvo da bih se ograničili tokovi međunarodne robne razmjene.

Međutim kada su se privredne prilike

...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................

ni i domaće tržište bilo je izolovano od inostranog tržišta. Carian u ovakvim uslovimanije imala nikakvu ekonomsku ulogu, već je bila samo fiskalno tehnički instrumenat uvoza robe.

U periodu uvođenja samoupravljanja privrdom (1952-1959) izvršene su znatne izmjene u privrednom sistemu:sredstva za proizvodnju postala su društvena svoina, preduzeća predata radnim kolektivima naupravljanje, izvršene izmjene u spoljno trgovinskom sistemu, uvedeni koeficijenti i drugo.

...

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!